Odolnost dubových podhledů je ovlivněna několika faktory, včetně jejich konstrukce, použitých materiálů a specifických požadavků na požární odolnost.
Požární odolnost
Dubové podhledy mohou přispět k zvýšení požární odolnosti stropních konstrukcí. Požární odolnost se hodnotí podle schopnosti stavebních konstrukcí odolávat účinkům plně rozvinutého požáru, aniž by došlo k narušení jejich stability a únosnosti. V České republice se konstrukce dělí do tříd DP1, DP2 a DP3, které určují chování materiálů při požáru.
Mechanická odolnost
Dubové dřevo je známé svou vysokou pevností a trvanlivostí. Jeho hustota a struktura zajišťují, že je schopno rozložit zatížení na větší plochu, což snižuje riziko poškození. Dubové mostovky, které jsou často využívány pro konstrukce jako lávky a mosty, vykazují vyšší pevnost než dřevo jehličnatých stromů.
Odolnost vůči povětrnostním vlivům
Dubové podhledy mají také dobrou odolnost vůči povětrnostním vlivům. Bez přímého kontaktu se zemí mohou vydržet 20 až 30 let bez výrazného rozkladu. Nicméně, pokud nejsou ošetřeny, mohou po čase zešednout vlivem UV záření a vlhkosti.