modřínové trámy

MODŘÍNOVÉ TRÁMY – VLASTNOSTI

 

Modřínové trámy jsou produkt základního pilařského zpracování a neztrácí svou oblibu u tradičních tesařských konstrukcí, kde se uplatňuje poměrně široká škála rozměrů průřezu – jejich použití je u altánů, pergol, krovů, exteriérových a interiérových konstrukcí (dubové molo, můstek, most, lávka, terasa, schody, pražce, nášlapy, schodnice, šlapáky, paluby, dubové trámy v zahradě, mostovky, a jiné.

Modřínové trámy z modřínu opadavého jsou výsledkem pomalejšího růstu kvalitnější než jiné jehličnany díky úzkým ročním letokruhům se vzdáleností mezi letokruhy pouze mezi 1–1,5 mm. Kromě toho existuje jasný rozdíl mezi jádrovým a bělovým dřevem a podíl jádrového dřeva může často činit více než 90%. Jádrové dřevo je samo o sobě trvanlivé a dřevo modřínu evropského se proto často používá jako náhrada za dřevo impregnované tlakem.

Modřín je po celou dobu růstu levotočivý, na rozdíl od smrku a borovice, které jsou nejprve levotočivé a poté pravotočivé. To znamená, že se modřín více kroutí, což klade větší nároky na upevnění modřínové fasády.

Suky jsou černohnědé a ve dřevě se mohou objevit kapsy z pryskyřice.

 

kruhové domy, dřevostavby na klíč

 

 

MODŘÍNOVÉ TRÁMY – ZPRACOVÁNÍ A OCHRANA

 

Díky velkému podílu jádrového dřeva má modřín větší trvanlivost než borovice a smrk, aniž by dosáhl stejné trvanlivosti jako borovice impregnovaná tlakem. To je zvláště výrazné tam, kde je dřevo v přímém kontaktu s půdou nebo cihlami / betonem. V těchto oblastech je nutné použít dřevo impregnované tlakem, aby se dosáhlo přijatelné trvanlivosti.

 

Veškeré dřevo musí být v maximální možné míře chráněno „strukturální ochranou“, což znamená, že plánujete a stavíte tak, aby bylo dřevo odvětráváno a voda byla odváděna tak, aby materiál mohl vyschnout.

 

kruhové domy, dřevostavby na klíč

 

 

Modřín lze impregnovat tlakem, a to by mělo být provedeno vždy, pokud bude dřevo v přímém kontaktu s půdou nebo cihlou / betonem. Tlaková impregnace je však pouze ve vnějším běli, a proto je ochranný účinek omezený.

Modřínové dřevo je přírodní materiál a nakonec zešedne. Je dobré chránit dřevo za sucha vhodnými prostředky na ochranu dřeva – buď lakem nebo transparentními prostředky na dřevo. Je důležité však vědět, že se modřínové fasády obtížně ošetřují prostředky na ochranu dřeva na bázi vody.

 

kruhové domy, dřevostavby na klíč

kruhové domy, dřevostavby na klíč

 

ČTĚTE VÍCE

 

 

 Rádi Vám poradíme s výběrem vhodného materiálu…

 

 

Pošlete nám rychlou poptávku

    Najdete nás také na: